www.termotransfer.pl

Ponadczasowa kalkomania

Ponadczasowa kalkomania
2019-12-04
Kalkomania polega ona na przeniesieniu specjalnej, cieniutkiej folii na docelowe podłoże przy użyciu niewielkiej ilości wody. Poza arkuszem dedykowanego papieru i dowolnej drukarki, kalkomania nie wymaga żadnych profesjonalnych narzędzi, dzięki czemu oryginalne nadruki mogą powstawać nawet w domowym zaciszu.

Poznajcie rodzaje nośników do kalkomanii, sposób aplikacji oraz zalety i wady tej metody.

Podstawą do stworzenia kalkomanii jest specjalnie zaprojektowany w tym celu papier - na przykład Waterslide . Ten nośnik nadaje się do drukarek laserowych (zarówno CMYK i CMYW), istnieją również papiery do druku atramentowego. Zadruk papieru do kalkomanii na drukarce laserowej jest jednak o wiele wygodniejszy. Dostępne na rynku papiery do drukarek atramentowych wymagają wysuszenia nadruku suszarką, a następnie utrwalenia go i zabezpieczenia przez spryskanie lakierem w sprayu na bazie akrylu.

Zazwyczaj arkusz papieru do kalkomanii składa się z dwóch warstw: papierowego podkładu oraz folii, na której umieszcza się nadruk. Zdecydowanie najpopularniejsze są papiery z przezroczystą folią, można spotkać też papiery z folią w kolorze białym. Wybór odpowiedniego papieru ma znaczenie dla estetycznego rezultatu końcowego: Przezroczyste są przeznaczone do jasnych podłoży (szkło, porcelana), ponieważ nie zapewniają pełnego krycia barwy przedmiotu - (żółty nadruk na niebieskim kubku da zielonkawy efekt.) Z drugiej jednak strony transparentna folia nie musi być precyzyjnie docięta, by wyglądać estetycznie. Tego samego nie można powiedzieć o białej folii, która znów dla odmiany dobrze blokuje kolor tła i nadaje się do aplikacji na kolorowe przedmioty.

Papier typu kalkomania transferu na zimno wkłada się bezpośrednio do podajnika drukarki, wydruk musi nastąpić prawoczytelnie czyli bez efektu odbicia lustrzanego. Po wydrukowaniu wybranego wzoru i odcięciu pustych, niepotrzebnych fragmentów, papier umieszcza się w letniej wodzie. Musi dobrze nasiąknąć i się zwinąć - wystarczy dosłownie minuta. W następnym kroku można już oddzielić zadrukowaną folię od papieru bazowego. Jednak ze względu na to, że sama folia jest bardzo cienka, lepszym pomysłem będzie nałożyć namoczony papier na przedmiot. Dopiero później należy delikatnie usunąć papier bazowy spod spodu. Na tym etapie pomocna okazuje się rakla lub zwykła linijka, za pomocą której wyrównuje się powierzchnię i usuwa powstałe pęcherzyki powietrza. Teraz pozostaje ostrożnie wytrzeć nadmiar wody ściereczką i pozostawić przedmiot na co najmniej kilka godzin do całkowitego wyschnięcia.



Najważniejszą zaletą kalkomanii jest aplikacja na zimno, która pozwala na zdobienie podłoży wrażliwych na temperaturę, jak na przykład świeczki. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, ta technika jest relatywnie tania, bo proces nadruku odbywa się przy użyciu podstawowych narzędzi. Przy dekoracji papierem do kalkomanii nie ma też znaczenia kształt przedmiotu - niedostępne dla prasy transferowej uszka czy wnętrza kubków nie stanowią żadnego problemu. Podobnie przeniesienie nawet drobnych szczegółów nie powinno przysparzać trudności.

Jako główny minus kalkomanii należy wymienić jej stosunkowo niewielką trwałość, zwłaszcza na ceramice. Ceramikę z kalkomanią – dla zwiększenia jej trwałości można wprawdzie wypalić w piekarniku (10 minut w 180 stopniach), jednak nawet wówczas przedmiot będzie nadawał się tylko do delikatnego mycia ręcznego. Z tego powodu stosowany jest najczęściej do zdobienia elementów dekoracyjnych.

Nadruk wykonany kalkomanią traci też na jakości, jeżeli przez dłuższy czas będzie wystawiony na działanie wilgoci czy słońca. Ponadto przy znakowaniu całej serii gadżetów, trudno uzyskać powtarzalność, ponieważ cały proces odbywa się ręcznie, bez udziału maszyn.

Słowem podsumowania, nadruki kalkomanią mają charakter bardziej dekoracyjny, aniżeli użytkowy, lecz wykonywać je może każdy i niemal na wszystkich twardych podłożach. Kalkomania to też wspaniała zabawa dla dzieci – zwłaszcza jej odmiana czyli papiery zmywalne do tatuaży tymczasowych.

Udostępnij