www.termotransfer.pl

Ploter Cameo 4 vs Curio - który wybrać?

Ploter Cameo 4 vs Curio - który wybrać?
2020-01-29
Mimo wielu wspólnych możliwości jakie dają obydwa plotery jest też między nimi sporo różnic. Można powiedzieć, że są to urządzenia komplementarne, a ploter Curio może być doskonałym uzupełnieniem funkcji, które posiada Cameo 4.

Budowa

Podstawowa różnica wynika z budowy obu maszyn. Ploter Cameo jest urządzeniem większym – format A3, natomiast podstawowy format Curio to A5 – z możliwością powiększenia poprzez dokupienie platformy w formacie A4. Daje to ponad 13 cm różnicy w szerokości obydwu urządzeń.

Za wielkością idzie różnica w wadze obu maszyn. Ploter Curio to 2,4 kg, kiedy Cameo waży prawie dwa razy więcej. Ploter Curio łatwo przetransportować, co więcej, ze względu na jego niewielki rozmiar, można go ustawić nawet na małym blacie.

Ważnym elementem budowy plotera Curio są ruchome platformy. Dzięki rozwiązaniu opartemu na regulowanej wysokości platformy, ploter Curio daje możliwość umieszczenia w nim materiałów o grubości do 5 mm. Dzięki temu można łatwo nanieść szkic czy grawer na grubszy materiał, t.j. kawałek sklejki czy pleksi. W przypadku plotera Cameo 4 – maksymalna grubość materiału (do cięcia!), przy użyciu ostrza Kraft, to 3 mm.

Różnice fizyczne wpływają także na wielkości mat jakie można zastosować w obu ploterach. W przypadku Curio największa mata użyta z Platformą A4 ma wymiar 21,6 x 30 cm. W przypadku Cameo można ciąć bez maty – zaś największa dostępna mata ma wymiar 30 x 60 cm. Dodatkowo ploter Cameo 4 wyposażony jest we wbudowany podajnik folii oraz obcinak. Pozwala to na wycinanie wzorów o długości do 3 m z rolek folii o szerokości 30 cm. Dla osób wycinających głównie z folii, ze względu na możliwość wycięcia większych wzorów, zdecydowanie polecamy ploter Cameo.

Funkcje

Po parametrach dotyczących budowy warto sprawdzić jakie funkcje posiada dane urządzenie. Mamy tu zarówno wiele podobieństw jak i różnic.

Oba plotery równie dobrze radzą sobie z:
  • cięciem folii samoprzylepnych, folii szablonowych, folii flex czy flock
  • wycinaniem nadruków z folii czy papieru – funkcja print and cut
  • szkicowaniem mazakami
  • wycinaniem własnego szkicu - przy użyciu telefonu i maty PixScan
  • tłoczeniem złoceń z folii Quill
  • jednoczesnym wykonywaniem dwóch czynności dzięki głowicy z dwoma uchwytami

Oba urządzenia działają z tym samym, intuicyjnym oprogramowaniem Silhouette Studio w języku polskim. Przy użyciu dodatkowej wtyczki istnieje też możliwość wysyłania projektów bezpośrednio z Corela lub Illustratora.

Co może Cameo 4 czego nie może Curio?

Podstawowa zaleta to wspomniane już wcześniej cięcie folii bez maty oraz z rolki. Co więcej Cameo 4 wyposażony jest w ostrze automatyczne – po wpisaniu odpowiedniej wartości w programie, nóż nastawia się na odpowiednie wysunięcie – nie ma potrzeby manualnego przestawiania wysunięcia ostrza.

Ploter Cameo 4 – przy zastosowaniu ostrza Kraft – potrafi osiągnąć nacisk do 5 kg oraz ciąć materiały – takie jak filc, balsa i foamiran do 3 mm grubości. Ploter Curio – przy zastosowaniu ostrza głęboko tnącego ma możliwość cięcia materiałów do grubości 2 mm.

W Cameo jest też możliwość założenia noża obrotowego do cięcia tkanin, dzianin czy skóry. Ploter ten ma też możliwość połączenia Bluetooth.

Co może Curio czego nie może Cameo 4?

Główna przewaga plotera Curio nad Cameo to możliwość tłoczenia (embossing, debossing) oraz bigowania. Jest to jedyny model Silhouette dający taką możliwość.

Dzięki możliwości regulacji wysokości platformy umożliwia włożenie grubszego materiału – a co za tym idzie daje możliwość graweru na grubszym podłożu - do 5 mm. W modelu Cameo 4 – możliwy jest grawer na materiale do 1 mm grubości. W ploterze Curio dodatkowo przy użyciu tego samego narzędzia można wykonać stippling (dziurkowanie).

Porównanie ploterów Cameo i Curio
Udostępnij