www.termotransfer.pl

Na co zwrócić uwagę przed zakupem prasy termotransferowej?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem prasy termotransferowej?
2019-10-01
Jak wybrać prasę termotransferową?

Pierwsza kwestia do przeanalizowania to rodzaj asortymentu, który będzie znakowany przy użyciu prasy. Inny sprzęt będzie lepiej nadawał się do transferu na koszulki, koszulki polo, inny na kubki, a jeszcze inny do nadruków wielkopowierzchniowych. Istotną sprawą przy wyborze jest wielkość planowanej produkcji, ponieważ właściwości pras do większych nakładów różnią się od tych do sporadycznego lub hobbystycznego użytku. Kolejny dylemat dotyczy wygody użytkowania, bowiem na rynku dostępne są urządzenia, które wymagają ciągłej kontroli operatora oraz takie nieco bardziej zautomatyzowane.

Niebagatelne znaczenie stanowią kwestie finansowe, jednak przestrzegamy - oszczędność przy zakupie prasy bywa często tylko pozorna. Kiepskiej jakości prasa może nie pozwolić uzyskać pożądanych rezultatów nawet w połączeniu z najdroższymi, najwyższej klasy nośnikami – mogą zdarzyć się problemy z utrzymaniem temperatury i nacisku. Szczególnie dla początkujących jakość urządzenia bywa kluczowa – część błędów może wynikać przecież z nieprawidłowego działania prasy. Szkoda materiałów, czasu i cierpliwości na dochodzenie przyczyny.

Rodzaje pras płaskich

Najliczniejszą grupę wśród pras stanowią prasy płaskie. Różnorodność pras z płaskimi płytami jest naprawdę ogromna i choć z jednej strony dość łatwo się w tym wszystkim pogubić, z drugiej - tak duży przekrój daje pewność doboru prasy skrojonej idealnie do potrzeb.

Płaskie prasy termotransferowe różnią się od siebie przede wszystkim wielkością płyt. Najmniejsze i najwęższe z nich służą głównie do wykonywania niewielkich nadruków na małe powierzchnie. Dobrze sprawdzą się przy produkcji smyczy reklamowych albo do transferu logo na rękawy i nogawki odzieży. Małe rozmiary płyt zamykają jednak drogę do poszerzenia oferty i transferu na większe media.

Dlatego też znacznie popularniejsze są prasy o standardowych wymiarach, np. 28 x 38 cm. To najbardziej uniwersalna opcja - średni rozmiar płyt gwarantuje możliwość wgrzewania wzorów na najbardziej powszechne gadżety - koszulki, torby, poszewki, bluzy, blaszki, drewniane podkłady - bez znaczenia jest tu również technika wykonywania nadruku.

Transfer na duże powierzchnie, takie jak obrusy, flagi, chorągwie, pościele, chusty, zasłony czy parawany, odbywają się przy użyciu płaskich pras wielkoformatowych. Ale uwaga - takie prasy przeznaczone są głównie do sublimacji! Termotransfer laserowy nie wchodzi w rachubę, ponieważ wymaga większego docisku miejscowego, którego urządzenie wielkoformatowe nie jest w stanie zapewnić.

Aby prasa sprawiała przyjemność, warto zwrócić uwagę na komfort podczas używania prasy. Są użytkownicy, którym w zupełności wystarcza klasyczna prasa manualna, otwierana i zamykana ręcznie. Taka prasa wymaga użycia siły, a jeżeli do wykonania jest dużo transferów, wielokrotne otwieranie i zamykanie w ciągu dnia niejednemu użytkownikowi może dać się we znaki. Praktyczniejsze są prasy z otwieraniem automatycznym,które co prawda domyka się ręcznie, jednak otwarcie następuje automatycznie po upływie określonego czasu. Ryzyko przegrzania właściwie więc nie istnieje. Poziom wyżej znajdują się prasy pneumatyczne , które zamykają i otwierają się same dzięki kompresorowi. Zaletą pras pneumatycznych jest bardziej precyzyjny dobór nacisku prasy - w odróżnieniu od standardowych pras, regulacja odbywa się w układzie pneumatycznym prasy, nie zaś w oparciu o indywidualne wyczucie operatora.

Przy planowaniu większej produkcji, warto zastanowić się nad prasą z większą liczbą blatów lub grzałek - w przypadku prasy do kubków. Prasa z dwoma blatami roboczymi gwarantuje znaczną oszczędność czasu - podczas gdy na jednej płycie trwa wgrzewanie nadruku, na drugiej można swobodnie układać nośniki do kolejnego transferu.

Jeśli prasa ma pracować długie godziny to należy zwrócić uwagę również na zużycie prądu. Przydatną funkcją jest tryb ECO, który umożliwia znaczne oszczędności energii. Praca z takim trybem w przypadku długich przerw pomiędzy kolejnymi pracami automatycznie obniża temperaturę płyty grzewczej. Z myślą o zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej powstały także prasy elektryczne wyposażone w silnik. Taki sprzęt zużywa nawet o 24% energii mniej.

Dalej warto zadać sobie pytanie, ile miejsca można przeznaczyć na prasę w pomieszczeniu. Dla niewielkich przestrzeni lepsze będą małe prasy kanapkowe, a w większych można pozwolić sobie na urządzenie typu swing away otwierane na bok. Na końcu pozostają kwestie związane z udogodnieniami – niektóre nowsze prasy są wyposażone w sygnały dźwiękowe, wyświetlacze LED i inne przydatne opcje.

Prasy do zadań specjalnych

Poza prasami płaskimi istnieją też prasy o nietypowych kształtach, zaprojektowane pod konkretny asortyment. Należą do nich na przykład prasy do kubków z wymiennymi grzałkami, które są dopasowane do różnych rodzajów naczyń (kubki standardowe, latte, kufle, szklanki, kieliszki itp.). Prasa do kubków jest też dostępna w wersji z czterema grzałkami, działającymi niezależnie od siebie. Dla większych ilości kubeczków przeznaczone są specjalne piece, które pomieszczą nawet kilkanaście sztuk na raz.

Asortyment niestandardowych pras domykają prasy do piłek, czapek i talerzy czy prasa próżniowa 3D.

Dodatkowe akcesoria do pras

Gdy już prasa stoi w pracowni gotowa do użytku, warto pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu, które znacznie ułatwi pracę. Bardzo pomocnymi akcesoriami są: laser pozycjonujący, naciągacz do koszulek, robocza półka, czy silikonowe i teflonowe nakładki. Przed zakupem najlepiej sprawdzić czy jest możliwość wzbogacenia naszej prasy o dodatkowe akcesoria lub płyty robocze w innych wymiarach.

Udostępnij