www.termotransfer.pl

Dowiedz się jak zacząć przygodę z nadrukami termotransferowymi

Dowiedz się jak zacząć przygodę z nadrukami termotransferowymi
2019-10-16
Zaczynamy od prasy

Naszym największym, lecz koniecznym wydatkiem na liście, jest prasa termotransferowa. Na samym początku trzeba jasno podkreślić, że na prasie nie warto oszczędzać. Nawet w połączeniu z najwyższej jakości nośnikami tania prasa może nie pozwolić uzyskać satysfakcjonujących efektów. Dobra prasa termotransferowa gwarantuje równomierne rozłożenie temperatury i nacisku na całej powierzchni płyty - nie pozostawia niedogrzanych lub niedociśniętych miejsc, dzięki czemu nadruk zawsze wychodzi perfekcyjnie. Na szczęście, dobrej jakości pras w przystępnej cenie jest coraz więcej. W zależności od wysokości zakupowego budżetu, można skusić się na prasę półautomatyczną, automatyczną, pneumatyczną, z wymiennymi płytami czy z otwieraniem równoległym, ale dla początkującego użytkownika zupełnie wystarczająca będzie uniwersalna prasa manualna.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT PRAS.

Czas na drukarkę

Kolejne urządzenie, o które należy powiększyć swój park maszynowy, to drukarka. Sprzęt drukujący jest konieczny we wszystkich podstawowych, budżetowych technikach termotransferowych - poza foliami flex i flock. Przed zakupem trzeba zastanowić się, jaką metodą będą wykonywane nadruki i wybrać odpowiedni rodzaj drukarki.

Jeżeli na przykład ma to być drukarka sublimacyjna, najpopularniejszymi wyborami są drukarki Ricoh na kartridże lub tańsze, lecz wymagające więcej uwagi i konserwacji ze strony użytkownika drukarki Epson. Do termotransferu laserowego najczęstszym wyborem są sprzęty marki OKI (dostępne też w wersjach z białym tonerem do wykonywania białych nadruków!).

CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED WYBOREM DRUKARKI DO SUBLIMACJI.

Kolej na ploter

Kwestię podstawowych urządzeń domyka ploter tnący. Tego rodzaju sprzęt będzie potrzebny tym, którzy zdecydowali się na nadruki foliami flex i flock. To bardzo popularna wśród nowicjuszy metoda, ponieważ jest stosunkowo prosta i tania. Ponadto ogromny wybór folii pozwala na wyczarowanie pięknych, oryginalnych printów. Żeby jednak móc dekorować tkaniny foliami, trzeba je starannie dociąć. Na rynku istnieje mnóstwo niedrogich, kompaktowych ploterów, które bez kłopotu dają radę z foliami termotransferowymi.

WIĘCEJ INFORMACJI O PLOTERCH.

A może akcesoria?

Nieobowiązkowymi, ale bardzo przydatnymi elementami ekwipunku są różne akcesoria ułatwiające pracę takie jak wybierak do folii flex i flock, bezpieczny nóż do odcinania folii, folia transportowa – pomagająca przenieść wzory z więcej niż jednego koloru folii na koszulkę czy płyn do usuwania folii flex – na wypadek gdyby coś poszło nie tak.

W przypadku wykonywania nadruków sublimacyjnych niezwykle pomocna jest taśma odporna na temperaturę – pozwalająca przymocować papier z wydrukowanym motywem do podłoża, na które chcemy go przetransferować i uniknąć rozmazania nadruku (efektu ducha).

W przypadku termotransferu laserowego warto wyposażyć się w pomocnicze papiery silikonowe Matt Finish lub Antistick czy specjalną silikonową matę do pras, niwelującą nierówności podczas wgrzewania na grubszych czy chropowatych powierzchniach.

Podczas kompletowania "wyprawki" trudno nie pochylić się dłużej nad nośnikami do nadruków. O ile w przypadku sublimacji – wystarczy nam papier do sublimacji, to zarówno w przypadku termotransferu laserowego jak i atramentowego oraz folii flex mamy bardzo dużą gamę nośników do wyboru. Trzeba więc poświęcić dłuższą chwilę na zdefiniowanie swoich potrzeb i wybranie odpowiedniego.

W przypadku folii flex – mamy bardzo duży wybór nośników folii na rynku. Każda seria ma swoje unikalne cechy takie jak grubość, rozciągliwość, czy łatwość wybierania i wycinania folii (na co w szczególności zwracają uwagę użytkownicy). Nie bez znaczenia pozostaje też wykończenie nadruku - matowe albo błyszczące.

Natomiast przy termotransferze laserowym - jedne papiery będą dobrze współpracowały z jasnymi tkaninami, drugie z ciemnymi, jeszcze inne nadają się tylko do twardych mediów. Dobór tego najlepszego papieru może wymagać wielu testów i będzie zależał również od indywidualnej oceny użytkownika.

Nie zapominj o sobie!

Niezależnie przed czy po skompletowaniu swojej wyprawki warto zadbać o siebie i swój poziom wiedzy, dlatego zapraszamy na bezpłatne warsztaty i szkolenia, które oferuje Agawa.pl.

Udostępnij