www.termotransfer.pl

Dlaczego folia flex marszczy się po praniu?

Dlaczego folia flex marszczy się po praniu?
2020-03-12
Praktycznie każdy użytkownik folii flex wie, że każda folia oraz koszulka posiada sprecyzowane parametry prania,których powinno się przestrzegać.
W wielu przypadkach przyczyną zmarszczonej folii jest pranie w zbyt wysokiej temperaturze. Jest to jednak zależne od przestrzegania tych reguł już przez użytkownika końcowego. W jaki zatem sposób jeszcze przed wykonaniem transferu zminimalizować ryzyko wystąpienia tego efektu ?

Wybór koszulki

Dla pewności najlepiej wybrać dobrej jakości koszulkę – zazwyczaj będzie to koszulka o większej gramaturze (chociaż nie jest to regułą). Takie koszulki zwykle uszyte są grubymi ściegami i splotami, a włókna koszulki są bardziej zbite.
Można wybrać też koszulkę z mieszanki tkanin (blend) – dużo mniejsze będzie prawdopodobieństwo wystąpienia takiego efektu na t-shircie z poliestrem w składzie.
Na rynku dostępne są też koszulki dekatyzowane (pre-shrunk), tzn. już na etapie produkcji specjalnie poddane działaniu pary wodnej oraz wysokiej temperatury co ma zapobiegać kurczeniu tkaniny, będą one jednak odpowiednio droższe.

Wybór folii

W większym stopniu problem dotyczy cieńszych folii flex oraz wgrzewania z nich większych elementów (duże litery czy wzory), polecić można by zatem grubsze folie. Jednak ich zaleta jest zarazem ich bardzo dużą wadą, dają one znacznie większe odczucie sztywności – zwłaszcza przy dużych elementach więc są mniej komfortowe do noszenia. Rynek folii flex ciągle zmierza w kierunku coraz cieńszych i bardziej rozciągliwych folii.

Transfer

Kiedy mamy już koszulkę i folię możemy spróbować jeszcze kilku prostych zabiegów przed wykonaniem transferu. Drobnemu marszczeniu folii powinno zapobiec rozciągnięcie koszulki przed transferem oraz jej wcześniejsze przeprasowanie przez kilka sekund w celu odparowania wilgoci.
Skutecznym sposobem jest upranie koszulki przed transferem. Niestety jest to czasochłonne i zupełnie niepraktyczne.
Udostępnij