www.termotransfer.pl

Sublimacja metodą odwrotną - do czego służy i jak ją wykonać?

Sublimacja metodą odwrotną - do czego służy i jak ją wykonać?
2020-02-27
Na czym polega sublimacja odwrotna, zwana też płytkową?

Metodę tą stosuje się głównie do sublimacji płytek ceramicznych i kamiennych (stąd nazwa płytkowa) oraz szkła. W tej metodzie w odróżnieniu od tradycyjnego sposobu wykonywania nadruku sublimacyjnego, zadrukowany arkusz z grafiką umieszcza się nie na wierzchu przedmiotu, w bezpośrednim sąsiedztwie grzałki prasy lecz od strony dolnej płyty prasy.

Poniżej krok po kroku zobrazowany proces takiego nadruku na płytce kamiennej:

sublimacja odwrotna 1. Na sam spód kładziemy matę silikonową. Produkty, do których stosujemy metodę płytkową bardzo często mają chropowatą powierzchnię. Zastosowanie maty pozwala na wyrównanie niedoskonałości, lepszy docisk papieru do powierzchni płytki, a w efekcie ostrzejszy nadruk.

sublimacja odwrotna 2. Na matę kładziemy zadrukowany w odbiciu lustrzanym arkusz papieru sublimacyjnego.

sublimacja odwrotna 3. W następnym kroku kładziemy płytkę - białą powłoką do papieru.

sublimacja odwrotna 4. Przy takim ułożeniu zamykamy nagrzaną prasę. W przypadku sublimacji metodą odwrotną, grzałka nie oddziałuje bezpośrednio na papier – a transfer dokonuje się przez sublimowany gadżet, który musi osiągnąć odpowiednią temperaturę. Dlatego stosujemy znacznie dłuższy czas wygrzewania – w zależności od rodzaju i grubości sublimowanego przedmiotu może być to od 6 do nawet 20 minut!

sublimacja odwrotna 5. Nasz wydruk jest gotowy. Należy pamiętać o zachowaniu ostrożności po tak długim wygrzewaniu – sublimowany produkt jest bardzo gorący.sublimacja odwrotna Tak wygląda efekt końcowy, po lewo płytka wygrzana metodą odwrotną z zastosowaniem maty silikonowej. Po prawo – płytka wykonana w sposób tradycyjny. Metoda odwrotna w sublimacji jest bardziej czasochłonna w stosunku do klasycznej, jednak z drugiej strony daje pewność ostrych, nasyconych i pełnych nadruków nawet na nieidealnych podłożach.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wykonać sublimację metodą odwrotną na filmie, zapraszamy do obejrzenia instruktażu:

Delikatna różnica jest w przypadku wykonywania nadruku metodą odwrotną na płaskich produktach szklanych- takich jak ramki, deski do krojenia, podkładki itp. – w tym przypadku do transferu potrzebujemy prawoczytelnego wydruku na papierze (bez odbicia lustrzanego). Obrazuje to poniższy film o sublimacji na szkle:
Udostępnij