www.termotransfer.pl

Jak uniknąć efektu ducha?

Jak uniknąć efektu ducha?
2020-01-03
Błędy których efektem jest ghosting mają miejsce zazwyczaj podczas etapu transferu. Żeby je zrozumieć i wyeliminować, pomocna jest wiedza na temat właściwości atramentu sublimacyjnego i samego procesu sublimacji.

Tusz sublimacyjny to specjalny rodzaj tuszu, który do zabarwienia docelowego podłoża nie potrzebuje bardzo dużego nacisku. Pod wpływem temperatury przechodzi w stan gazowy i farbuje przedmiot. Dzieje się to także po otwarciu prasy. Tusz do ostygnięcia paruje i dalej przenika na powierzchnię mimo braku nacisku prasy.

Przy otwieraniu prasy, papier często przesuwa się na sublimowanej powierzchni, a rozgrzane resztki atramentu na papierze w dalszym ciągu przenikają na powierzchnię sublimowanego przedmiotu. Przesunięcie choćby o milimetr względem pierwotnego położenia kończy się powstaniem "cienia" w nadruku.

Receptą na ten niechciany efekt jest taśma klejąca odporna na temperaturę. Motyw przytwierdzony do przedmiotu przy użyciu tej taśmy nie powinien zmienić swojego położenia ani pozostawić kleju na znakowanej powierzchni.

Efekt ducha może być spowodowany zawahaniem, drżeniem ręki lub upuszczeniem zdejmowanego papieru. Dlatego ważne jest, żeby zrobić to jednym płynnym i zdecydowanym ruchem, gdyż na ciepłym papierze po transferze dalej są resztki atramentu, które parując mogą zepsuć nam wydruk.

Gdy wykonujemy nadruk sublimacyjny na ceramikę sytuacja ma się podobnie. Prasa wywiera nacisk na np. kubek. W momencie otworzenia prasy ma on bardzo wysoką temperaturę, znika jednak nacisk. Bez nacisku atrament w stanie gazowym najczęściej sublimuje do góry tworząc rozmyte krawędzie. Dlatego w przypadku ceramiki warto nie pomijać etapu jej studzenia. To nic trudnego. Po transferze wystarczy umieścić kubeczek w letniej wodzie (nie używaj do tego lodowatej wody, aby nie doszło do pęknięcia kubka) lub postawić go na specjalnym urządzeniu chłodzącym Wind-O-Mat. To powinno natychmiastowo pozwolić nam na pozbycie się ciepła i zatrzymanie procesu sublimacji.

Efekt ducha w sublimacji to powszechny problem, który dotyczy zarówno początkujących, jak i profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem. Niepożądanych rezultatów dość łatwo uniknąć, jeżeli tylko na sublimację poświęci się wystarczająco dużo uwagi, cierpliwości i ostrożności.

Udostępnij