www.termotransfer.pl

Papiery termotransferowe - laserowe czy atramentowe?

Papiery termotransferowe - laserowe czy atramentowe?
2020-01-17
Papiery termotransferowe do drukarek atramentowych to zazwyczaj tani i prosty sposób na wykonanie nadruku na koszulkę czy inne podłoże. Stosunkowo niskie są koszty zarówno drukarki, jak i samego papieru. Koszt druku przy drukarce atramentowej z systemem stałego zasilania też nie jest wysoki.

Papiery do atramentówek przenoszą się w całości na transferowaną powierzchnię. Jeśli chcemy uzyskać inny kształt to zaleca się tworzenie grafik o regularnych kształtach, łatwych do docięcia nożyczkami. Innym sposobem, aby wyeliminować białe tło z papieru przy takiej grafice to użycie plotera tnącego i wycięcie niepotrzebnych elementów na wylot. Drukarki atramentowe pozwalają uzyskać lepszą jakość wydruku niż drukarki laserowe. Dlatego nośniki te najlepiej sprawdzają się do wydruku grafiki rastrowej czy zdjęć.

Ich popularność wynika też, z tego że większość papierów nie wymaga wgrzania prasą i może służyć jako domowa naprasowanka do samodzielnego wgrzania żelazkiem. Należy jednak zachować dokładność i pamiętać, że niestarannie wgrzany papier tą metodą da mniej trwały efekt w porównaniu do standardowego transferu prasą. Prasa daje gwarancję zachowania parametrów równocześnie na całej powierzchni grafiki.

Praca z papierami do drukarek atramentowych jest łatwa. Mamy nośniki do ciemnych i jasnych tkanin więc dobór odpowiedniego papieru do nośnika to w zasadzie jedyne o czym należy pamiętać. Papiery do tekstyliów nadają się również do wykonywania nadruków na akcesoriach skórzanych, drewnie i innych twardych mediach.

Minusem nadruków z drukarki atramentowej jest mniejsza odporność na pranie, niż w przypadku nadruków z drukarki laserowej. Powinniśmy zwrócić też uwagę, jakich tuszy używamy w naszej drukarce atramentowej. Tusz barwnikowy jest na bazie wody, a co za tym idzie bardziej podatny na spranie. Tusz pigmentowy wykazuje się większą trwałością i bardziej nadaje się do drukowania na papierach termotransferowych. Należy też pamiętać o regularnym przedrukowywaniu drukarki celem uniknięcia zaschnięcia atramentu w głowicy.

Bardziej zaawansowane są papiery i folie termotransferowe do drukarek laserowych. Wyróżniamy wiele rodzajów tych nosników. W zależności od rodzaju podłoża, powinniśmy użyć odpowiednio dobranego, dedykowanego nośnika, np.: na jasne tkaniny, na ciemne tkaniny, na twarde media itd. Szeroki wahlarz rodzajów papierów jakie są dostepne na rynku, daje nam duże mozliwości wyboru, nie tylko za względu na rodzaj podłoża, ale dodatkowo także na rozciągliwość czy miekkość danego papieru.

Papiery do drukarek laserowych dają też dużo większe możliwości – istnieją nośniki (tzw. papiery no-cut) składające się z dwóch warstw, pozwalające uzyskać nadruk bez tła (na podłoże przenosi się tylko wydrukowany element). Co więcej w "laserowym świecie" istnieją też drukarki laserowe z białym tonerem, pozwalające uzyskać ten kolor na ciemnych tkaninach.

Papiery i folie laserowe - przy zastosowaniu się do instrukcji producenta - to takż większa trwałość gotowego nadruku. Mamy również dodatkowo wybór oprogramowania RIP – pozwalającego w łatwy sposób uzyskać ciekawe efekty oraz zarządzać ilością tonerów na wydrukach.

W porównaniu do papierów atramentowych, te do druku laserowego są trochę cięższe w obejściu. Sam czas wydruku na papierze laserowym jest krótszy, ale drukarki laserowe utrwalają wydruk na papierze za pomocą ciepła fusera co stwarza niebezpieczeństwo zacięcia papieru w drukarce. Dla uzyskania odpowiedniego efektu należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednich ustawień nośnika w sterowniku drukarki. Czasami wymaga to metody prób i błędów. Złe dobranie ustawień może wpłynąć też na pogorszenie jakości czy trwałości wydruku.

Oba typy nośników znajdują swoich zwolenników, oba dają możliwość zrobienia taniego nadruku już od jednej sztuki. Jednak biorąc pod uwagę ich właściwości, folie i papiery termotransferowe do drukarki laserowej to lepsze rozwiązanie dla osób, które drukują dziennie większe ilosći (małe i średnie serie) natomiast papiery atramentowe to znakomite rozwiązanie dla użytkowników domowych czy punktów fotograficznych.

W celu szybkiego podsumowania zebraliśmy najważniejsze cechy obydwu typów papierów w poniższej tabeli.

Tablea porównania papierów do transferu laserowego oraz sublimacji
Udostępnij