www.termotransfer.pl

Efekt rastra - czym jest i jak go zrobić?

Efekt rastra - czym jest i jak go zrobić?
2020-02-13
W przypadku papierów termotransferowych taka technika daje wiele korzyści – transfer grafiki wykonanej z tym efektem jest bardziej miękki w dotyku, trwalszy i odporniejszy na pranie - fakt że obraz podzielony jest na drobne kawałki sprawia, że nadrukowana grafika nie pęka podczas rozciągania czy prania. Bardzo dobre wyniki dały zwłaszcza testy nadruku na tkaninie poliestrowej, gdzie nadruk na koszulce nie utracił jakości po 40 praniach w temperaturze 40 stopni.

Efekt ten można uzyskać przy użyciu standardowych programów graficznych takich jak Photoshop czy Adobe Illustrator. Jest to jednak czasochłonne i wymaga zaawansowania w obsłudze tych programów, dzięki oprogramowaniu Transfer RIP możemy zrobić to w kilka chwil.

Efekt rastra

Rasteryzacja obrazu przez program Transfer RIP zapewnia grafice niepowtarzalny wygląd. Do wyboru mamy 7 różnych kształtów i wielkości rastra. Zrastrowany obraz zachowuje części obrazu, które są wymagane do rozpoznania obrazu na jasnych lub ciemnych ubraniach lub powierzchniach tzn. kiedy chcemy zrobić nadruk na czarną koszulkę usuwa on ciemne fragmenty grafiki - uzyskuje się je poprzez kolor tła. Analogicznie kiedy chcemy zrobić nadruk na białej koszulce – usuwa białe fragmenty.

Efekt rastra

Operacja ta ma też inny plus oprócz zwiększania trwałości, pozwala na obniżenie kosztów nadruku. W zależności od rastrowanego obrazu można zaoszczędzić do 25 % całkowitych kosztów tonera.

Program Transfer RIP umożliwia 3 typy rasteryzacji jednym kliknięciem:
  • Dark Media Raster, przeznaczony do drukowania na ciemnych ubraniach.
  • Light Media Raster, przeznaczony do drukowania na jasnych ubraniach.
  • Micro-Mask, przeznaczony do grafik pełnokolorowych na każdy kolor podłoża, pozwala pokryć równo kropkami całą powierzchnię, najlepszy tryb do znaków, logo czy projektów wektorowych bez gradientów. Rastry Micro-Mask nie są zalecane do zdjęć.
Efekt rastra

Udostępnij